„Ние сме затворили, нямаме печалба, схемата 60/40 е невъзможна за ресторантьорския бранш, а в хотелиерския ще се възползват само големите хотели и то едва ли за повече от 10% от служителите. Тази мярка при 100% спад на оборота е неприложима“, категоричен е той.
Председателят на Българската асоциация на заведенията обясни, че са дадени много идеи какви мерки да се вземат за сектора, като даде пример с предоставяне на безвъзмездна помощ за служителите под формата на една минималната работна заплата и освобождаване от осигурителна тежест фирмите.
„За момента няма кредитна и данъчна ваканция, няма решение и за наемните отношение. Наемите си текат и сметките за ток и вода си текат“, посочи председателят на Българската асоциация на заведенията.
По думите на Ричард Алибегов ликвидни средства в ресторантьорския бизнес няма, а ако има, те са пазят, за да се ползват за плащане на наеми и сметки.
„Гъвкавостта на банките трябва да излезе извън рамките на карантина – за срока на карантината и още толкова след това. Ние прогнозираме, че ще ни трябват 12 месеца за възстановяване на оборотите от периода преди да затворим“, пресметна Алибегов.
Той поясни, че има информация, че масово са намалени наемите, но напомни, че всеки се договаря по единично.
„На 95% в ресторантьорството и туризма дейността е замразена. Масово хората са в неплатен отпуск, около 20% са освободени, до края на май повече от 50% ще бъдат освободени“, каза той.
Според Ричард Алибегов след като заведенията отворят, то те ще имат нужда от половината си персонал, защото потреблението няма да е същото.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 4 години после зада няма неразбрали, защо хотелиерчетата не могат да си намерят качествени служители ... :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И не само ресторантьорския... Започва да става масово сред дребния и среден бизнес, където има наета работна ръка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар